”U”-iștii au pierdut cu Reșița după ce au condus cu 7 goluri

7817_
Video 2:
Video 3:
Video 4:

”U” Transilvania a făcut o primă repriză perfectă în fața celor de la CS Caraș Severin, dar a clacat inexplicabil în partea secundă, permițându-le adversarilor să se impună cu 29-27.

”Studenții” au început în forță meciul din Sala Sporturilor ”Horia Demian” și s-au distanțat rapid pe tabelă (3-0 în minutul 5). Până la pauză, gazdele au condus cu autoritate partida și au intrat la cabine cu un avans aparent liniștitor, 14-10. Echipa pregătită de Liviu Jurcă și-a continuat jocul bun în ofensivă, astfel că în minutul 38 tabela indica 21-14 în favoarea lor. În acel moment, aproape nimeni nu-și mai punea problema învingătoarei, ci doar a scorului final. Dar tot atunci, reșițenii au pornit o cursă fantastică de recuperare care avea să se termine cu bine pentru ei.

Astfel, pe fondul lipsei de inspirație din atac a clujenilor (care timp de 7 minute n-au înscris deloc), oaspeții s-au apropiat la două goluri (22-20 în minutul 47), un gol (25-24 în minutul 51), pentru ca în minutul 55 să reușească să egaleze. Cu ”U”-iștii total dezorientați pe teren, reșițenilor nu le-a fost deloc greu să preia conducerea pe tabelă și să încheie meciul victorioși, scor 29-27.

Vezi aici o galerie foto de la meciul din Sala Sporturilor

Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Bondar, Vlăduț (ambii cu câte 6 goluri), Bușecan, Lazăr, Burcă și Irimiaș (toți cu câte 3 goluri).

Au interzis la transferuri

Lui Liviu Jurcă, antrenorul lui ”U” Transilvania, i-a fost destul de greu să înțeleagă ce s-a întâmplat, de fapt, cu elevii săi: ”Meciul durează 60 de minute, iar noi am jucat foarte bine timp de 45 de minute, insuficient, însă, pentru a câștiga. Mi-e greu să explic această cădere a handbaliștilor mei, dar cu siguranță va trebui să analizăm bine toate aspectele negative din jocul nostru. Din păcate, ne-am făcut singuri iarna grea, în loc să avem o vacanță liniștită”, a spus Jurcă.

Antrenorul a mai precizat că ”U” Transilvania nu va putea aduce jucători noi deoarece Federația i-a interzis dreptul la transferuri, din cauza unui litigiu cu fostul jucător Florin Nicolae.  ”Nu știm cât va dura această interdicție, totul depinde de modul în care se soluționează acest caz”, a explicat Jurcă.

Citynews.ro

Articole din aceeasi categorie
Simona Halep a adus victoria echipei României, duminică, contra echipei Elveției în FedCup.
22 Apr. 2018
16:13
1
Cluj Arena va găzdui în această vară o confruntare fotbalistică de legendă, în cadrul primei ediții a Sports Festival.
16 Apr. 2018
16:11
0
Nevoită să-şi dispute meciurile de pe teren propriu la Braşov, iar apoi la Ploieşti, Sepsi s-a întors în sfârșit acasă.
20 Mar. 2018
14:33
0
Liderul CFR Cluj a condus până în minutul 92, când Gnohere a egalat. CFR Cluj nu a reuşit nici de această dată să câștige meciul cu FCSB.
19 Mar. 2018
13:34
0
Lotul Național de Ju-Jitsu U18 & U21 din cadrul Federației Române de Arte Marțiale a obținut performanțe fără precedent la Campionatului Mondial de Ju-Jitsu 2018, pentru juniori (U18) și tineret